Ovčí vlna představuje jeden z tradičních materiálů textilní (ale také například stavební) výroby. Její velikou výhodou je vysoká míra obnovitelnosti a přírodní charakter se specifickými vlastnostmi, jež se promítají především do zdravotní nezávadnosti a širokého spektra užití ve formě vláken nebo příze.
Ovčí vlna je ideální surovinou pro výrobu oděvů díky velmi pohodlnému a příjemnému pocitu na kůži, dobrým izolačním vlastnostem a také díky tomu, že se jedná o stoprocentně hypoalergenní materiál. Jaké jsou kompletní výhody ovčí vlny a co vše si z ní v dnešní době můžete pořídit se dozvíte na následujících řádcích.
Obsah článku
Vlastnosti a výhody ovčí vlny
Hlavním aspektem ovčí vlny je její zcela přírodní původ, jež umožňuje úplnou rozložitelnost po skončení životnosti produktů z ní.
Vlna prochází řadou úprav zejména na úrovni mechanické, která je doplňována chemickými procesy barvení nebo ošetření proti škůdcům (obdobně jako například celulózová vlákna mohou neošetřenou ovčí vlnu potrápit paraziti či hmyz přitahovaný materiálem).
A dále mísením s dalšími typy vláken (rostlinného, živočišného nebo polymerního původu), jejichž úkolem je u polotovaru (jímž je zpravidla látka nebo příze) dosáhnout potřebných vlastností – např. pružnosti či zvýšené odolnosti.
Samotná ovčí vlna se vyznačuje speciálními uživatelskými vlastnostmi, které zahrnují:
- vysokou prodyšnost a termoregulaci
- nízkou smáčivost a snadné čištění
- antibakteriální a hypoalergenní charakter
- odolnost proti zápachu a samozhášivost
Jak funguje termoregulace ovčí vlny
Vlákna ovčí vlny jsou opatřena zdrsňujícími prvky, které je od sebe vzájemně oddělují a vytvářejí tak v přízi vzduchové mezery. Vzduch sám o sobě má velmi nízký koeficient tepelné vodivosti, tudíž veškeré teplo, které se dostává zvenčí k pokožce, a naopak z pokožky do prostoru, zůstává pečlivě uzavřeno izolační vrstvou. Proto je ve výrobcích z ovčí vlny v létě příjemně chladno a v zimě zase teplo.
Proč se ovčí vlna snadno čistí
Povrch vláken ovčí vlny je pokryt lanolinem, který je nesmáčivý – pokud se potíte, vlna vlhkost odvede ven aniž by sama výrazně nasákla. Lanolin je velmi kluzký a neulpívají na něm nečistoty, ale ani bakterie, prachové částečky, plísně či pyly, ale také zápach. To dělá z produktů z ovčí vlny velmi dobrý hypoalergenní materiál, jež je vhodný například pro astmatiky. Stejným mechanismem dochází při zapálení k uhašení vlákna, přičemž příze zůstává velmi prodyšná.
Co je možné z ovčí vlny pořídit
Standardním produktem z ovčí vlny jsou různé pletené oděvy – kromě svetrů třeba čepice, šály nebo rukavice či ponožky.
Moderními technologiemi se však vyrábí z vláken ovčí vlny také běžné oděvy (standardně s příměsí elastických polymerů), jako jsou trička či sportovní leginy, velmi oblíbenou je také jako základní surovina pro výrobu sportovních podprsenek či termoprádla (k tomuto účelu bývá aplikována speciální vlna z ovcí merino, které mají jemnější srst).
Vedle oděvů se vata z ovčí vlny uplatňuje především jako výplňový materiál – nejen pro bytové doplňky do polštářů či přikrývek, ale také jako izolační prvky hrubého stavebnictví. U přikrývek je velmi oceňovaná právě hypoalergenní a antibakteriální charakter, jenž jim propůjčuje dlouhou životnost, jež je podpořena ošetřením kvůli zdravotní nezávadnosti.
Izolace z ovčí vlny je ovšem nutné velmi pečlivě promyslet, jelikož v tomto případě tak přísná pravidla jako u oděvů a přikrývek v přímém styku s kůží neplatí.