Ghí je znovuobjevenou potravinou z časů našich babiček. Má celou řadu předností. O co se jedná, jak se vyrábí a v čem je výjimečné kozí přepuštěné máslo od značky České ghíčko?
Obsah článku
Co je to ghí
Ghí se také označuje novodobým termínem superpotravina. Oblíbené „ghíčko“ však není ryze moderním vynálezem.
Jde o máselný tuk nejvyšší kvality, který se používal hojně už za časů našich babiček. Tehdy šlo především o zvýšení trvanlivosti. Klasické máslo z tohoto hlediska nebylo příliš vhodné, neboť lednice ještě rozhodně netvořila samozřejmou součást vybavení veškerých domácnosti.
Ghí však požadavek na skladovatelnost splnilo i v limitovaných podmínkách. Prakticky se jedná o bezvodý tuk, který se získává z másla. Charakteristická je pro přepuštěné máslo hlavně jeho slabě nasládlá, jemně oříšková chuť a vůně.
Jak se vyrábí
Běžně se ghí vyrábí z klasického másla, které jako hlavní surovinu využívá kravské mléko. V principu se jedná o rozehřívání másla ve vodní lázni. Během procesu přepouštění se máslo zahřívá tak, aby se zcela odpařila voda a netukové složky.
Důležité je především to, aby se máslo přepouštělo pomalu. Cílem je ho vyčistit od mléčných bílkovin. Ghí se ale rozhodně nesmí během procesu přepouštění připálit. Vysrážením bílkovin a dalších složek vznikne charakteristická pěna, kterou je následně nutné přefiltrovat.
Výsledkem je čistý tuk s typickou žlutou barvou, který se nijak neliší od běžného másla. Stejně tak se ghí hodí se do teplé i studené kuchyně, klasické máslo jím tedy můžete plně nahradit.
Jaké je přepuštěné máslo speciál kozí
Jedná se o český výrobek od značky České ghíčko. Jde o klasické přepuštěné máslo, které se vyrábí z másla kozího. To, jak už ostatně informuje i jeho označení, používá jakožto výchozí surovinu právě kozí mléko.
Kozí máslo bývá považováno za pomyslný klenot mezi mléčnými výrobky. A to nejen pro svou vzácnost a omezenou dostupnost. Jeho výhodou je hlavně to, že je zdravější a také mnohem lépe stravitelné ve srovnání s máslem klasickým. Typické je hlavně podílem vitamínů A, E a především K2.
Obsahuje i cenné minerální látky, zejména vápník, hořčík, draslík, fosfor, zinek, selen a fluor.
Všechny tyto benefity se pak přenášejí i do másla přepuštěného. Ideálně se tak hodí pro přípravu různých pokrmů, které budou nejen zdravější, ale i chutnější. Na kozím ghí si připravíte vajíčka nebo podusíte zeleninu. Můžete jej konzumovat také samostatně, například na pečivu.
Zároveň si toto ghí udržuje i všechny výhody známějšího přepuštěného másla z mléka kravského. Což znamená, že se nepřepaluje, má dlouhou trvanlivost a nevyžaduje uchovávání v chladničce.
Jak skladovat Ghí
V tomto případě se jedná o bezvodý máselný tuk kozí o celkovém obsahu minimálně 99 %. Výrobek je uskladněn ve skleněném obalu. Celková hmotnost produktu činí 0,345 kg. Energetická hodnota dosahuje 3698 kJ neboli 884 kcal.
Skladovatelnost tohoto ghí se pohybuje až na době 12 měsíců. Ghí je možné uchovávat při teplotě do 25 °C. Po otevření je zapotřebí jej spotřebovat do 3 měsíců.
Klady
- Menší balení na vyzkoušení
- Plně recyklovatelný obal
- Výživová hodnota
- Decentní chuť
Zápory
- I ta jemná chuť nemusí sednout těm, co nemají rádi kozí mléko