Nejspíše každý z nás už byl v situaci, kdy se natřel opalovacím krémem a řešil u něj maximálně to, jaké má SPF. Tedy ochranu před slunečním zářením, se kterou je pochopitelně spojená i preventivní ochrana před rakovinou kůže. Čím vyšší číslo na krému bylo, tím spíše jste se neopálili, ale také nespálili. Ale věděli jste, že opalovací krémy mohou zabíjet?
Obsah článku
Skutečně mohou zabíjet?
Ano! Ty nejvíce prodávané opalovací prostředky obsahují chemikálie, jako jsou oxybenzon nebo Ethylhexyl metoxycinamát (Octyl methoxycinnamate). Tyto látky slouží k blokování ultrafialového záření (UV), které prostřednictvím paprsků dopadají na vaši pokožku a mají negativní vliv na vaše zdraví.
Toto jsou složky, které vás sice chrání, ale při plavání v moři a následném mytí pod sprchou, která se nachází na pláži, se smývají z vašeho těla, končí v našem vodním systému, kde mohou poškodit život rostlin a zvířat, které ve vodách žijí.
Odhadem se až 14.000 tun produktů na opalování dostane do oceánů celého světa. A toto číslo je pouze za jeden jediný rok.
Vliv chemie na rostliny
Chemické látky, které jsou zde zmíněny, mohou inhibovat fotosyntézu rostlin, a tím i také to, do jaké výšky vyrostou, či jestli vůbec. Velký vliv to má například na stromy, u kterých to ovlivňuje to, jak košaté budou mít koruny, které podle vědců tvoří odhadem 30 až 50 % veškerého kyslíku, který dýcháme.
Přísun ryb, co by zdroj zdravého proteinu, je také ohrožen
Negativní dopad, který jsme zmínili na živočichy ve vodách, to má například na ryby, kterým se líhne méně vajec. Možná vás napadá otázka, v čem je to tak hrozné. S
větový fond pro volně žijící zvířata nazývá mořské živočichy, jako jsou právě například ryby, tou nejvíce prodávanou potravinou na světě. Číslo, které vás možná překvapí, je, že až 3.2 bilionu lidí se spoléhá na ryby, jako na zdroj zdravého proteinu. Ale bohužel ryby díky tomuto zacházení z našich vod mizí rychleji.
Úhyn dalších živočichů
Možná vás to překvapí, ale korál je živočich, nikoliv rostlina. I on tedy pod vlivem krémů může uhynout.
Tyto produkty mají značně negativní dopad nejen na jednotlivé korály, ale také celé korálové útesy, které díky nim mají narušenou korálovou tkáň, což způsobuje jejich bělení.
To má za následek změnu DNA, nejrůznější deformace, a bohužel velmi často také jejich úhyn.
Co je ještě smutnější, je to, že o tohoto živočicha přicházíme velmi rychle, a to nejen používám opalovacích krémů, ale také klimakterickými změnami, když je v určité lokalitě oceánu či moře až moc ryb apod. To jsou bohužel aspekty, se kterými se musí pracovat dlouhodobě.
Zamezení používání nevhodných přípravků na chránění pokožky proti slunečnímu záření je určitě krok správným směrem. Pokud se ptáte, proč je ztráta korálů tak závažnou zprávou, odpovědí je například to, že všechny tyto ekosystéme jsou mimořádně cenné, a to nejen z hlediska životního prostředí.
Korálové útesy jsou zdrojem potravy pro ryby a jiné živočichy (také pro menší rybky jsou úkrytem a chrání je před dravějšími jedinci), ale také přinášejí až 375 miliard amerických dolarů cestovnímu ruchu v daných lokalitách. Také chrání pobřeží před silnými vlnami oceánu.
V neposlední řadě tyto chemikálie škodí také lidem oblíbeným delfínům, kterým se dostávají do těla.
Máme tedy používat krémy na opalování? Nebo se jim raději úplně vyhnout?
Určitě je používejte, protože chránit pokožku před výše zmíněným UV zářením je opravdu důležité.
Dermatologové doporučují u osob starší 6 měsíců používat krémy s SPF 30 nebo vyšší. Pouze dbejte při výběru těchto přípravků více na jejich složení.
Zařaďte do výběru krémy, které mají základ na minerální bázi a jsou přírodní. Určitě dejte také přednost krémům, které si aplikujete přímo na vaši pokožku, než opalovacím přípravkům ve spreji.