Život na Zemi vznikl před mnoha miliardami let. Vystřídalo se na ní nespočet organismů, až po její současné nejvyspělejší obyvatele – homo sapiens sapiens, lidi. Ale jak jí oplácíme její pohostinnost? Vždyť lidstvo ji samo tráví a likviduje tak podmínky pro život příštích generací. Možná k otravě Země přispíváte i vy. Jak? Tím, že užíváte plastové výrobky.
Obsah článku
Plast a globální krize
Bez plastů se lidstvo neobejde. Setkáte se s nimi téměř na každém kroku. Dopravní prostředky, elektronika, obaly potravin a dalších výrobků, součást kosmetických přípravků nebo oblečení… a to zdaleka není vše.
Není divu, že lidstvu plasty takříkajíc přerostly přes hlavu a daly vzniknout globální krizi. Vždyť na konci roku 2018 bylo recyklováno kolem pouhých 9 % všech doposud vyrobených plastů. Kde se ten zbytek poděl, co se s ním stalo?
V současné době jej naleznete i tam, kde byste jej dříve nehledali. V lesích, mořích, řekách, v žaludcích živočichů…
Plast a jeho účinky na životní prostředí
- Estetické.
- Hromadí se ve vodních tocích, v moři, v lesích, čímž je znečišťují.
- Mají vliv na živé organismy. Jsou toxické a způsobují zvířatům mnohé problémy, např. zvířata s uvízlou hlavou v plastových nádobách, mořští živočichové zamotaní v síti, zvířata s plastovými výrobky v žaludku…
- Při jejich výrobě, využívání i likvidaci jsou uvolňovány do ovzduší nebezpečné látky.
Plasty a jejich účinky na naše zdraví
Pro člověka představují riziko přísady používané v plastech a vliv plastů na životní prostředí (diskutované výše), které se dotýkají každého z nás.
Mezi nejčastější přísady používané do plastových materiálů, které jsou spojovány s výskytem nemocí, patří ftaláty a bisfenol A (tzv. chemické estrogeny).
Bisfenol A
Bisfenol A (BPA) patří mezi látky ovlivňující endokrinní systém (= soustava žláz s vnitřní sekrecí, která dodává našemu tělu hormony nutné pro správnou funkci orgánů). Využívá se např. v plastových lahvích, účtenkách či elektronice.
Endokrinní systém reguluje řadu životních funkcí lidského těla:
- tepovou frekvenci
- teplotu
- metabolismus
- trávení
- náladu
- dobrý spánek
- sexuální funkce
- plodnost a reprodukční schopnost
- vývoj a funkce tkání
Porucha endokrinního systému může mít za následek výskyt některých z následujících onemocnění:
- osteoartróza
- obezita
- cukrovka
- hypertenze, hypotenze
- nízká hladina testosteronu
- rakovina štítné žlázy
Ftaláty
Trpíte dušností? Máte pocit pískání při výdechu, často kašlete tak, divže nevypustíte duši? Tohle nemusí být pouhá viróza nebo vina znečištěného ovzduší, ale třeba astma (= chronický zánět průdušek). Říkáte si, to já nemám, kde bych k tomu přišel/la? Na vině mohou být nejen alergeny, virová infekce nebo kouření, ale také ftaláty.
Ftaláty našly v průmyslu využití jako změkčovadla plastů, jako složka kosmetických přípravků, barev nebo pesticidů.
Ptáte se, jak se mohou dostat do těla? Možností se nabízí hned několik. Třeba vdechováním, požitím, nebo absorpcí přes sliznici.
Kromě již zmiňovaného astmatu mohou ftaláty způsobit:
- poškození ledvin a jater
- vrozené vývojové vady reprodukční soustavy
- alergie
- vývojové poruchy
Snazší život, vysoká daň
Plasty nám zjednodušují v mnohém život, ale cena za jejich využití je vysoká. Zvažte, zda ji chcete zaplatit nebo začnete sami u sebe a používání plastů omezíte. Třeba strhnete řetězovou reakci a budou vás následovat další lidé.